Giderlerden gelen kötü kokular.

 

Pırıl pırıl evinizin tüm havasını kaçıracak, oldukça belalı sorunlardan biri de banyodaki kötü kokulardır. Nereden geldiği anlaşılmayan, görünürde hiçbir neden bulamadığınız bu kötü kokuları gidermek için klozete zeytin yağı dökmek, giderleri kum torbasıyla kapatmak ya da banyoda tütsüler yakmak işe yaramayabilir. Banyoda kötü kokunun neden kaynaklandığını bulmak, kesin çözüme ulaşmak için atlanmaması gereken bir adımdır.
Pis su hatlarında mevcut olan kötü koku doğal bir olaydır, önlenmesi gereken bina pis su giderlerindeki bu kokunun evinizden çıkmasını önlemektir.
Tesisatınızda tıkanıklık varsa temizilenmeli pis su boru bağlantılarında varsa açıklık ve kaçaklar öncelikli olarak giderilmelidir.
Lavabo, zemin su giderleri ve tuvalet giderlerinde tesisattaki pis kokunun evinize ulaşmasını önleyecek olan ana unsur koku trapı dediğimiz içerisinde her zaman su barındıran “S” lerdir. Buralarda bulunan su, evinizin havası ile giderlerdeki hava arasında bariyer oluşturarak kokunun evinize ulaşmasını önler. Genelde karşılaşılan sorun lavabo altlarında bulunan koku traplarının olmaması veya zemin giderlerinin içerisinde su bulundurulmasıdır.

Tüm bu uygulamalar doğru olarak olsa dahi bina tesisatındaki yapısal yanlışlıklardan dolayı kokunun önlenemediği durumlarda oluşan kötü kokunun çıkabileceği daha kolay bir yol yaratmak iyi bir çözüm olabilir. Paylaşılan çizimde kırmızı çerçeve ile gösterildiği şekilde bina çatısında açık havaya çıkartılacak bir boru sizi bu sorundan tamamen kurtarabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir