Tanklar

KAPALI GENLEŞME TANKI VE DENGE TANKLARI

Isıtma-soğutma ve sıhhi tesisat sistemlerinde, genleşme, büzüşme ya da denge tankı adıyla kullanılan, membranlı tip tanklardır. . Aynı tank ısıtma da farklı, hidrofor tesisatında farklı görevler üstlendiğinden farklı isimlerle adlandırılmıştır. Hidrofor tesisatında kullanıldığında denge tankı, ısıtma tesisatında kullanıldığında genleşme tankı, soğutma tesisatında kullanıldığında büzüşme tankı ismi verilmektedir.

ISITMA-KALORİFER TESİSATINDA GENLEŞME TANKI NE İŞE YARAR?
Genleşme tankının, kalorifer tesisatında ki görevi, kombi ya da kazanın yanması ile ısınan ve hacmi artan kalorifer suyunun, tesisatta oluşturacağı aşırı basıncı, içindeki membranı aracılığı ile absorbe etmektir. Yani tankın içindeki esnek bir lastikten üretilmiş membran gerektiğinde bir balon gibi şişerek, tesisatta oluşan aşırı basıncı sönümler ve normal değerlerine düşürür. Tersi durumda ise yani kalorifer suyu soğuduğunda içinde hapsettiği suyu, tank içindeki ön hava basıncının yastıklamasıyla tesisata geri basarak, üst dairelerde ki radyatörlerinin susuz kalmasını önler.
NOT: Bir ısıtma tesisatında genleşme tankı yoksa (ya da görev yapmıyorsa) önce emniyet ventillerinden kazan suyu boşalır, eğer emniyet ventilleri yoksa (ya da bozuksa) bu durumda tesisat en zayıf noktasından patlar.

HİDROFOR TESİSATINDA DENGE TANKI NE İŞE YARAR?

Membranlı tanklar hidrofor tesisatında kullanıldığı zaman, denge tankı adını alır ve gerçekten tesisatın dengeli bir hidrofor sistemi olmasını sağlar. Bu sistemde kullanılan tankın temel amacı, basınçlı suyu kapasite etmek ve gerektiğinde musluklara yollamaktır. Başka bir anlatımla denge tankı büyüklüğüne göre belli bir miktar yüksek basınçlı suyu, membranı içinde saklar ve su ihtiyacı olduğunda, pompaları devreye sokmadan önce bu suyu hava yastıklamasıyla musluklara gönderir. Böylece Hidrofor pompalarının sık devreye girip çıkmasını önlenir buna bağlı olarak, elektrik sarfiyatını azaltır, cihaz ömrünü arttırır, koç darbesini önlerler.
Hidrofor tesisatında, denge tankının olmadığı durumlarda, hidrofor motorları sık sık devreye girer, elektrik tüketimi ve gürültü artar, hidrofor parçalarından olan açma kapama yapan elektro-mekanik şalt cihazlarının ömrü kısalır, motorlar aşırı ısınır ve neticede pahalı arızalara yol açabilir.
Membranlı tanklardaki membranın ömrü, ilk ayar ve bakımla çok alakalıdır. Her tankın kullanılacağı yer başka olduğundan sistem özelliklerine göre mutlaka bir ön basınç hava değeri belirlenmeli ve tanka bu değerde hava basılmalıdır. Fazla hava basılması, tanktan yararlanmanızı azaltır ya da tamamıyla tank yokmuş gibi bir çalışma şekline neden olur, eksik hava olması durumunda da ise tankın tesisata faydası azalır ve membranı kısa zamanda yıpranır ve patlar. Sık membran patlamasının ve değişiminin ilk nedeni, eksilen havanın tamamlanmaması ya da daha en baştan hava ayarının hiç yapılmamasıdır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir